سایز صحیح چاپ عکس ها

سایز صحیح چاپ عکس ها
طبق گزارش بخش ارتباط با مشتریان عکس پرینت، یکی از پرسش های متداول شما کاربران محترم در مورد کیفیت عکس هاست و اینکه در چه سایزهایی می توانید عکس خود را بدون افت کیفیت چاپ کنید. به همین جهت نموداری تهیه کرده ایم که به راحتی می توانید جواب خود را در چند ثانیه پیدا کنید. در نمودار زیر سعی کرده ایم رابطه بین قدرت دوربین شما و کیفیت چاپ را نشان دهیم. روش استفاده از این نمودار به این شرح است که در ردیف اول مشخص می کنید که دوربین شما چند مگاپیکسل است. و رنگ ها به شما می گویند که در چه سایزی بهترین کیفیت چاپ به دست می آید و حتی در چه سایزهایی باید از این کار کلا صرف نظر کنید. به طور مثال اگر دوربین دوازده مگاپیکسلی خریداری کرده اید، این نمودار بیان می دارد که در سایز های ۱۰*۱۵ و ۲۰*۳۰ بهترین کیفیت را به دست خواهید آورد. در سایز های ۳۰*۳۰ و ۳۰*۴۰ کیفیت مطلوب خواهد بود. همچنین در سایز های ۴۵*۴۵، ۳۰*۶۰ و ۴۰*۶۰ و نیز مجموعه شاسی های چهارتکه ۳۰*۳۰ تک عکس، کیفیت کار متوسط خواهد شد و در نهایت علی رغم احترام به دوربین شما، باید بگوییم فکر چاپ عکس هایتان در سایز های ۵۰*۷۰ و ۷۰*۱۰۰ و سایر شاسی های چندتکه را از سر بیرون کنید. به همین ترتیب می توانید برای دوربین خود عمل کنید.

باید دو نکته بسیار مهم را ضمن کار با نمودار فوق در نظر داشته باشید:

۱- کیفیت عکس بدون در نظر گرفتن نور محیط، لرزش دست و فوکوس در نظر گرفته شده است. اگر این شرایط در عکس های ما محیا نیست باید توقعمان از کیفیت چاپ را نیز متناسب کیفیت و مهارت خود در عکاسی در نظر داشته باشیم.

۲- دقت نمایید که وقتی با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی خود عکس می اندازید در تنظیمات روی کیفیت کمتر تنظیم نشده باشد. چرا که در تنظیمات می توانیم بگونه ای دوربین را تنظیم کنیم که حتی با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، عکس ۲ مگاپیکسلی بگیریم!

در مورد عکس ها و طرح ها چطور؟

عکس پرینت به منظور سادگی و عدم سردرگمی کاربران اقدام به طراحی جدول فوق کرده است. اما در صورتیکه در پی چاپ یک طرح یا عکسی هستید که نمی دانید با چه دوربینی گرفته شده است، می توانید از جدول زیر استفاده نمایید. برای اطلاع از سایز عکس خود(یا اصطلاحا عکستان چند پیکسل در چند پیکسل است)، روی عکس راست کلیک کرده و وارد قسمت Properties شوید. در تب سوم (details) در جلوی عنوان dimentions تعداد پیکسل طول و عرض آورده شده است.پس از فهمیدن ابعاد فایلتان می توانید با کمک جدول زیر ببینید که کدام سایز ها برای چاپ قابل قبولند.

3

توصیه بسیار مهم: دست کاری عکس در فوتوشاپ و افزودن بر تعداد پیکسل های آن کیفیت عکس را زیاد نمی کند و تنها حجم آن را بالا می برد. لطفا از این کار اکیدا خودداری کنید.

پست‌های مرتبط

۶ ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه

۶ ترفند عالی برای نصب تابلوها در خانه | آریکان...

کدام تابلوها برای خانه مناسب است؟

شاید برایتان پیش آمده که در خانه یکی از دوستان...