تاریخچه چاپ در کشور های مختلف

تاریخچه چاپ در کشور های مختلف | مطلب اختصاصی از شرکت آریکان آرت

در خاورمیانه

بلوک چاپ، به نام عرق در عربی، در قرن نهم و دهم، به ویژه برای نماز و عجله، در مصر عربی توسعه یافت. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این بلوک های چاپی از مواد غیر چوب، احتمالا قلع، سرب و یا خاک رس وجود دارد. با این حال، تکنیک های استفاده شده مشخص نیست و به نظر می رسد که آنها در خارج از جهان اسلام نفوذ بسیار کمی داشته اند. اگرچه اروپا چاپ از چوب مسلح را از جهان مسلمان آغاز کرد، در ابتدا برای پارچه، تکنیک چاپ بلوک فلزی در اروپا هنوز نامشخص بود. بعد از چاپ بلوک از چین، چاپ بلوک بعد از استفاده در آسیای مرکزی اسلامی استفاده شد.

در اروپا

قدیمیترین چوب بری شناخته شده، ۱۴۲۳، بوکسیم، با دست نقاشی شده است
چاپ بلوک برای اولین بار به اروپا به عنوان یک روش برای چاپ بر روی پارچه، که در آن ۱۳۰۰ معمول بود، به اروپا آمد. تصاویری که بر روی پارچه برای اهداف مذهبی چاپ شده بودند می توانستند بسیار گسترده و دقیق باشند. هنگامی که کاغذ نسبتا به راحتی در دسترس قرار گرفت، حدود ۱۴۰۰، این رسانه به سرعت به تصاویر دینی خرده چوب و کارت های بازیافت شده بر روی کاغذ منتقل شد. این چاپ در تعداد بسیار زیادی از حدود ۱۴۲۵ سال پیش تولید شده است.

در حدود اواسط قرن پانزدهم، کتاب های بلوک، کتاب های چوبی با متن و تصاویر، معمولا در یک بلوک حک شده، به عنوان یک جایگزین ارزان تر برای نسخه های خطی و کتاب های چاپ شده با نوع متحرک ظاهر شد. اینها همه آثار کوتاه و بسیار پررنگ بود، پرفروش ترین روزها، در بسیاری از نسخه های مختلف کتاب مکالمه تکرار شد: Ars moriendi و Biblia pauperum شایع ترین بودند. هنوز در میان محققان بحث اختلاف نظر وجود دارد که آیا مقدمه آنها قبل یا قبل از آن، به دنبال معرفی نوع متحرک، با طیف وسیعی از تاریخ های تخمین زده شده بین ۱۴۴۰ و ۱۴۶۰ بود.
چاپ نوع متحرک

مس ورق ۱۲۱۵-۱۲۱۶ ۵۰۰۰ پول نقد کاغذ با ۱۰ نوع برنز متحرک

جیکجی، “تحصیلات انتخاب شده از سرگذشتان پسر و پسر” از کره، اولین کتاب شناخته شده با نوع فلز قابل حمل، سال ۱۳۷۷ است. Bibliothèque Nationale de France، Paris

 

مقاله اصلی: نوع متحرک

همچنین نگاه کنید به: تاریخ تایپوگرافی غربی ؛ نوع متحرک سیستم چاپ و تایپوگرافی با استفاده از قطعات متحرک از نوع فلزی است که توسط ریخته گری از ماتریس هایی که توسط قلم ها ساخته شده اند ساخته شده است. نوع متحرک برای فرآیندهای انعطاف پذیر بسیار بیشتر از کپی دست یا چاپ بلوک مجاز است.

حدود ۱۰۴۰، نخستین سیستم نوع شناخته شده قابل تغییر در چین توسط بی شنگ از چین ساخته شد. بی Sheng نوع رس، که به راحتی شکست خورده استفاده می شود، اما وانگ ژن در سال ۱۲۹۸، یک چوب با دوام بیشتری را از چوب بریده بود. او همچنین یک سیستم پیچیده از جداول چرخش و تعدادی عدد را با کاراکترهای چینی نوشت که باعث ساخت و چاپ و کارآمدتر چاپ شد. با این حال، روش اصلی در استفاده از آن، چاپ چوب بلوک (xylography) باقی مانده است که “برای چاپ چینی ها با هزاران کاراکتر ارزان تر و کارآمد تر است.”

نسخه چاپی قابل حمل مس در چین در آغاز قرن ۱۲ آغاز شد. این در چاپ مقالات بزرگ پول کاغذی صادر شده توسط سلسله سونگ شمالی مورد استفاده قرار گرفت. نوع متحرک در طول سلسله Goryeo به کره گسترش یافته است.

در حدود ۱۲۳۰، کره ای ها یک چاپ متلاشی شده با نوع فلز را با استفاده از برنز اختراع کردند. Jikji، منتشر شده در سال ۱۳۷۷، اولین کتاب شناخته شده فلزی چاپ شده است. نوع ریخته گری استفاده شده است، از روش سکه های ریخته گری اقتباس شده است. این شخصیت در چوب روح بریده شد و سپس به یک رس رس منفجر شد تا قالب تولید شود و برنز به قالب تبدیل شد و در نهایت نوع تمیز شد.  شکل کره ای نوع متحرک فلزی توسط دانشمند فرانسوی Henri-Jean Martin به عنوان “بسیار شبیه به گوتنبرگ” بود. نوع متصل به فلزات شرقی در اواخر قرن ۱۴ و اوایل قرن بیستم به اروپا گسترش یافت

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *