توصیه هایی برای چاپ عکس های عالی

توصیه هایی برای چاپ عکس های عالی

آریکان آرت

با کمی دانش و تمرین، می توانید عکس هایی با ظاهر فوق العاده را در منزل چاپ کنید. ما در این مقاله به ۱۲ تکنیک اشاره خواهیم کرد که بهبود کیفیت چاپ های شما را تضمین می نمایند.
اگر قبلاً توانایی خود برای چاپ عکس هایتان را آزمایش کرده و از نتایج بدست آمده ناامید شده اید، شاید اشتباهاتی را مرتکب می شوید که به آسانی قابل اصلاح هستند. اکثر چاپگرهای جوهرافشان و رنگ حرارتی (Thermal Dye) امروزی می توانند عکس هایی با کیفیت بسیار خوب را با دخالت اندکی از سوی شما (و یا حتی بدون دخالت شما) چاپ نمایند. با اینحال، پیروی از یک قاعده ی ۲۰-۸۰ در اکثر موارد می تواند به شما کمک کند، هرچند که در این مورد بیشتر با وضعیت ۱۰-۹۰ مواجه هستیم: شما می توانید ۹۰ درصد از بهترین عکس ممکن را با انجام ۱۰ درصد از تلاشی که برای رسیدن به بهترین حالت ممکن مورد نیاز است، بدست آورید. ما در اینجا به بررسی مهمترین نکاتی می پردازیم که شما برای بدست آوردن ۹۰ درصد مذکور بایستی بدانید.
چه چاپگری بخریم؟

برای شروع، اینکه بدانید می توانید چه انتظاری از چاپگر خود داشته باشید، کمک مهمی به حساب می آید. این موضوعی است که پیش از خرید چاپگر بعدی خود نیز بایستی آن را در نظر بگیرید. مهمترین مسئله، فناوری چاپگر است. امروزه تنها دو فناوری چاپ وجود دارند که می توانند چاپ را با کیفیت عکس واقعی انجام دهند: جوهرافشان و رنگ داغ.
فناوری لیزری در حوزه ی چاپ عکس ها بسیار بهبود یافته، اما هنوز در این عرصه با فاصله زیادی از فناوری جوهرافشان عقب تر است و امروزه تنها تعداد اندکی از چاپگرهای لیزری می توانند حتی به کیفیت عکس واقعی نزدیک شوند. ممکن است فناوری ZINK که نسبتاً جدید بوده و به سرعت در حال بهبود و پیشرفت می باشد، خیلی زود بعنوان یک گزینه ی مناسب برای چاپ عکس هایی با کیفیت بالا به دو فناوری جوهرافشان و رنگ داغ ملحق شود، اما هنوز راه زیادی تا این نقطه باقی مانده است.
اکثر چاپگرهای جوهرافشان همه منظوره (صرفنظر از اینکه توسط تولیدکنندگان خود بعنوان چاپگرهای عکس برچسب گذاری شده اند یا خیر) می توانند عکس ها را تقریباً با همان سطح کیفیتی که از یک عکس معمولی و یا سایت آنلاین انتظار دارید، چاپ کنند. اگر این سطح کم و بیش همان کیفیتی است که از چاپ عکس های خود انتظار دارید، احتمالاً حداکثر چیزی است که می توانید از چاپگرتان بدست آورید.
دو گروه از چاپگرهای جوهرافشان معمولاً عملکرد بهتری را نسبت به کیفیت چاپ معمولی (که بعنوان سطح Drugstore معروف است) ارائه می کنند:چاپگرهای اختصاصی عکس و چاپگرهای تقریباً اختصاصی عکس. چاپگرهای اختصاصی عکس شامل یک گروه از چاپگرها است که مدل های رنگ داغ را نیز در بر می گیرد و به عکس هایی با فرمت کوچک محدود می شود. این محدودیت معمولاً به معنای آن است که اندازه ی عکس حداکثر به ۴×۶ اینچ می رسد، هرچند که بعضی از مدل ها قابلیت چاپ اندازه های پانورامیک را داشته و بعضی از آنها نیز عکس هایی با ابعاد تا ۵×۷ اینچ را چاپ می کنند. چاپگرهایی که در این دسته بندی قرار می گیرند، عموماً بر روی سهولت استفاده به همراه کیفیت بالای چاپ تمرکز دارند. اکثر این مدل ها می توانند عکس هایی با کیفیت بهتر از سطح معمولی را چاپ کنند، اما اگر کیفیت آنها حداقل به سطح کیفیت Drugstore نیز نمی رسد، احتمالاً کاری را بطور نادرست انجام می دهید.
چاپگرهای عکس تقریباً اختصاصی، برای عکاسان جدی (حرفه ای و آماتور) در نظر گرفته شده اند و در میان گرانترین مدل هایی قرار دارند که می توانید خریداری کنید. دلیل استفاده از عنوان تقریباً اختصاصی در نام گروه مذکور این است که آنها معمولاً می توانند چاپ را در اندازه های تا ۱۹×۱۳ اینچ انجام دهند و در نتیجه از توانائی چاپ اسناد تجاری در اندازه های استاندارد Letter و Legal نیز برخوردار هستند. با اینحال، استفاده از آنها برای چاپ چیزی غیر از عکس می تواند استعدادها (و جوهر) این چاپگرها را هدر دهد. چاپگرهایی که در این طبقه بندی قرار می گیرند تقریباً همیشه دارای دامنه ی گسترده ای از گزینه ها برای کاغذ عکس (شامل انواع کاغذهای Fine-Art که برای حرفه ایها در نظر گرفته شده اند) می باشند، در حالیکه اکثر چاپگرهای جوهرافشان به استفاده از یک یا دو گزینه ی معمولی در این زمینه محدود می شوند. کیفیت خروجی چاپگرهای این گروه با نتایج بدست آمده از لابراتوارهای عکاسی که یک عکاس حرفه ای برای چاپ سفارشی کارهای خود به آنها مراجعه می نماید، مطابقت دارد. اگر کیفیت استثنائی را از چاپگرهای این کلاس بدست نمی آورید، باز هم احتمالاً کاری را بطور اشتباه انجام می دهید.
پس از آنکه درباره ی چاپگری که می خواهید خریداری کنید تصمیم گرفتید، از ۱۲ توصیه زیر استفاده نمائید تا بتوانید حداکثر بهره برداری را از چاپگر خود داشته باشید.
۱- انتخاب مابین گزینه های چاپ مستقیم

اگر ترکیب چاپگر و دوربین شما گزینه ای مابین چاپ مستقیم از دوربین و حافظه (شامل کارت ها و USB-Keyها) را در اختیارتان قرار می دهد، مطمئن شوید که هر دو مورد را تجربه کرده اید. این دو گزینه می توانند کیفیت خروجی بسیار متفاوتی را برای یک فایل واحد تولید کنند، در حالیکه رنگ ها و حفظ جزئیات براساس سایه زنی در نواحی تاریک و روشن در آنها بطور چشمگیری تفاوت دارد. چاپ عکس های مختلف با هر دو روش به منظور مشاهده ی میزان تفاوت آنها و اینکه کدامیک بهتر خواهد بود، ارزش صرف مقداری زمان و تلاش را خواهد داشت.
۲- با ویژگی Auto Fix چاپگر خود آشنا شوید

اکثر چاپگرهای اختصاصی عکس و بعضی از چاپگرهای جوهرافشان استاندارد، تنوعی از یک ویژگی اصلاح خودکار را در اختیار شما قرار می دهند که تصویر را آنالیز نموده و احتمالاً تنظیمات متعددی را بطور همزمان پیکربندی می نماید. این تنظیمات می توانند شامل هر موردی از کنتراست، روشنایی و گاما (که کنتراست را در سطوح مختلف روشنائی بطور متفاوتی تغییر می دهد) گرفته تا تصمیم گیری خودکار در مورد اعمال کاهش قرمزی چشم را در بر می گیرند.
با اکثر عکس ها، این ویژگی های اصلاح خودکار می توانند نتایج نهائی را بهبود بخشند، اما در بعضی از موارد بیشتر مخرب هستند تا مفید و حتی افکتی که شما تلاش زیادی برای اعمال آن انجام داده اید را خنثی می نمایند. در اینجا نیز اگر چاپگر شما دارای یک گزینه ی اصلاح خودکار می باشد، بد نیست مقداری وقت و تلاش خود را برای چاپ یک مجموعه از عکس ها با و بدون اعمال اصلاحات مربوطه صرف نمائید تا ببینید که چه کارهایی را انجام می دهد و احتمالاً در چه مواردی ترجیح می دهید آن را غیرفعال کنید.
۳- پیش نمایش عکس ها برای چاپ مستقیم

اگر چاپگر شما می تواند عکس ها را مستقیماً از کارت های حافظه چاپ کند، ممکن است شما را به پیش نمایش عکس ها با چاپ یک صفحه ی ایندکس و یا مشاهده ی تصاویر بر روی یک نمایشگر توکار محدود نماید. با اینحال اگر چاپگر شما هر دو گزینه را در اختیارتان قرار می دهد، توجه داشته باشید که هریک از آنها دارای مزایای خاص خود بوده و در شرایط مختلف ممکن است یکی از آنها را بر دیگری ترجیح دهید.
استفاده از نمایشگر توکار چاپگر، روش سریعتری است زیرا نیازی نیست عکس های خود را دوبار چاپ کنید (یکبار برای ایندکس و یکبار برای چاپ نهائی) و در عین حال هزینه ی کمتری را به شما تحمیل می نماید زیرا مجبور نخواهید بود هزینه ی کاغذ و جوهر مصرف شده برای چاپ صفحه ی ایندکس را بپردازید.
از سوی دیگر، اگر چند عکس مشابه را با تغییرات اندکی در تنظیمات گرفته باشید، یک صفحه ی ایندکس برای تصمیم گیری درباره ی نسخه ای که با اندازه ی کامل چاپ خواهد شد، ارجحیت پیدا می کند. Thumbnailهای چاپ شده، دریافت بهتری از نحوه ی چاپ رنگ ها در عکس نهائی و کیفیت نمایش جزئیات براساس تغییرات نسبتاً کوچک در سایه زنی را نسبت به تصویر یک نمایشگر کوچک توکار در اختیار شما قرار می دهد.
۴- آشنائی با ویژگی های ویرایشی چاپگر

چاپگرهایی که به یک نمایشگر توکار مجهز می باشند غالباً به شما اجازه می دهند که عکس های خود را پیش از چاپ ویرایش نمائید. گزینه های ویرایشی می توانند به چند مورد ابتدائی نظیر برش تصاویر یا حذف قرمزی چشم محدود بوده و یا اینکه شامل گزینه هایی برای تنظیم روشنائی و کنتراست، اضافه کردن گرافیک ها و قابلیت هایی که در حافظه ی چاپگر ذخیره سازی شده اند و بسیاری موارد دیگر باشند. این فرآیند کاملاً به استفاده از باجه های عکسبرداری خودکار شباهت دارد که می توانید آنها را در مکان های عمومی پیدا کنید و تقریباً همیشه طراحی شده اند تا سهل الاستفاده باشند. اگر چاپگر شما دارای هر ویژگی ویرایشی می باشد، مطمئن شوید که به اندازه ی کافی با عملکرد آنها آشنا شده اید.
۵- پیش از آنکه واقعاً ظاهر عکس های خود را ندیده اید، آنها را ویرایش نکنید

توجه داشته باشید که سایه بندی و رنگ هایی که بر روی صفحه نمایش مشاهده می کنید (خواه صفحه نمایش کامپیوترتان و یا نمایشگر توکار خود چاپگر) تقریباً هرگز نمی تواند یک انطباق دقیق (و در اکثر موارد حتی نزدیک) با نسخه ی چاپی عکس را فراهم نماید. برای عکس هایی که به اندازه ی کافی برای شما اهمیت دارند تا بخواهید چاپ ممکن از آنها را با حداقل کار بدست آورید، معمولاً بهتر است ابتدا هرگونه برش (Cropping) مورد نظر خود را انجام داده، عکس را چاپ کرده و سپس هرگونه تنظیمات دستی که مایل هستید را بر اساس ظاهر نسخه ی چاپی اعمال نمائید. اگر چاپگر یا برنامه ای که کار چاپ را از آن انجام می دهید دارای یک گزینه ی اصلاح خودکار است، شاید بخواهید چاپ عکس با و بدون استفاده از این ویژگی را پیش از اعمال هرگونه تغییر دستی آزمایش کنید.
۶- از کاغذی استفاده کنید که برای منظور شما مناسب باشد

کاغذهایی که از کیفیت بهتری برخوردارند، کیفیت چاپ بالاتری را بوجود خواهند آورد اما در عین حال گرانتر نیز خواهند بود. اگر مشغول چاپ عکسی هستید که می خواهید آن را در قابل قرار داده و بر روی دیوار نصب کنید، مطمئن شوید از کاغذ دارای بالاترین کیفیت قابل دسترسی برای چاپگر خودتان استفاده می نمائید. با اینحال اگر می خواهید عکسی را برای نصب بر روی تابلوی اعلانات دفتر کار خود و یا چسباندن در زیر یک آهن ربای یخچال چاپ کنید، می توانید از کاغذهای معمولی، کاغذهای مخصوص جوهرافشان و یا یک کاغذ عکس ارزانقیمت استفاده نمائید.
۷- کاغذهای مختلف را امتحان کنید

کاغذهای ارائه شده توسط سایر تولیدکنندگان نیز گزینه های احتمالی دیگری به حساب می آیند، اما باید توجه داشته باشید که کیفیت خروجی (خصوصاً رنگ) بر اساس کاغذی که در حال استفاده از آن هستید تغییر خواهد کرد، نکته ای که می توانید آن را به آسانی با چاپ یک عکس بر روی دو صفحه ی کاغذ عکس و کاغذ معمولی بر روی (تقریباً) هر چاپگر جوهرافشانی ثابت نمائید. پیش از آنکه برای خرید تعداد زیادی از کاغذهای عکس یک فروشنده طرف ثالث (با این تصور که چنین گزینه ای می تواند در هزینه های شما صرفه جوئی کند)، چند صفحه از کاغذ مورد نظر را برای مقایسه ی خروجی با نسخه ی چاپ شده همان عکس ها بر روی کاغذ ارائه شده توسط تولید کننده ی خود چاپگر آزمایش نمائید.
۸- مطمئن شوید چاپگر برای کاغذی که در حال استفاده از آن هستید تنظیم شده است

یکی از تنظیمات چاپگر، ارزش توجه ویژه را دارد. مطمئن شوید چاپگر (برای چاپ مستقیم) و یا درایور چاپگر (برای چاپ از یک کامپیوتر) برای نوع کاغذی که عملاً مشغول چاپ بر روی آن هستید تنظیم گردیده است. اکثر تولیدکنندگان چاپگرها بر اساس تماس های گرفته شده با بخش پشتیبانی فنی خود معتقدند متداولترین اشتباهی که مردم در هنگام چاپ عکس های خود انجام می دهند، عدم تغییر تنظیمات نوع کاغذ برای انطباق با نمونه مورد استفاده خودشان است.
بعضی از تولیدکنندگان تلاش کرده اند این مشکل را با تعبیه ی سنسورهایی که نوع کاغذ را بطور خودکار تشخیص می دهند برطرف نمایند، اما عملکرد این سنسورها همیشه قابل اعتماد نیست. غیر از مواردی که چاپگر شما از سمبل های موجود در پشت کاغذ (که برای تأیید نوع کاغذ همانند یک بارکد توسط چاپگر خوانده می شوند) استفاده می کند، نباید تصور کنید که تنظیمات Automatic Paper Type می تواند همیشه چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرد. بهتر است تنظیم دستی نوع کاغذ را به یک عادت کاری برای خودتان تبدیل کنید.

۹- چاپ از یک برنامه ی ویرایش عکس

برای بدست آوردن چاپ هایی با بهترین کیفیت، عکس های خود را به کامپیوترتان انتقال داده و آنها را از یک برنامه ی ویرایش عکس چاپ کنید. چاپگرهای عکسی که برای حرفه ایها در نظر گرفته شده اند معمولاً گزینه چاپ مستقیم را در اختیار شما قرار نمی دهند، زیرا حرفه ایها (و آماتورهای جدی) می دانند که با یک برنامه ی ویرایش عکس می توانند کنترل بسیار بهتری را بر روی ویژگی های ابتدائی نظیر برش، تغییر اندازه، مدیریت رنگ و همچنین ابزارهای ویرایش تخصصی تر بدست آورند. در مورد بعضی از چاپگرها، یک برنامه ویرایش عکس در عین حال به شما اجازه می دهد عکس هایی را با تفکیک پذیری بالاتر در مقایسه با زمانی که چاپ را بطور مستقیم از یک دوربین یا کارت حافظه انجام می دهید، چاپ کنید.
شما احتمالاً یک یا چند برنامه ویرایش عکس سهل الاستفاده را در اختیار دارید که به همراه چاپگر، دوربین و یا اسکنرتان ارائه شده اند. هرگز این برنامه ها را دست کم نگیرید زیرا آنها کاملاً ارزش تجربه و کاوش را دارند. بعلاوه، شما می توانید یک کپی رایگان Picasa را از Google بارگذاری کنید.
حتی برنامه های سطح پائین نیز غالباً شامل ویژگی های سهل الاستفاده با قابلیت های شگفت انگیز برای اصلاح مشکلات متداول در عکس ها نظیر قرمزی چشم، زردی چشم (یک مشکل معادل قرمزی که در عکس های تهیه شده از حیوانات دیده می شود)، نور پشتی (با یک پس زمینه ی درخشان نظیر نور خورشید که از یک پنجره در پشت سوژه شما به داخل می تابد، چهره ی او به یک شبح تبدیل خواهد شد) و بسیاری از موارد دیگر می باشند. حتی بهتر، اگر چاپگر یا اسکنر شما برای کاربران نسبتاً حرفه ای در نظر گرفته شده باشد، ممکن است به همراه یک ویرایشگر متوسط و یا سطح بالا ارائه گردد که برای این گروه طراحی شده.
شاید نخواهید وقت و تلاش خود را برای کسب مهارت با یک برنامه ویرایش عکس نسبتاً پیشرفته صرف کنید، اما اگر از قبل چنین برنامه ای را در اختیار دارید، بد نیست نگاهی به آن بیندازید. حتی اگر تنها از بعضی از ویژگی های چنین برنامه ای استفاده کنید، مطمئناً از مقدار کاری که می توانید با تلاش بسیار اندکی برای بهبود عکس های خود انجام دهید کاملاً غافلگیر خواهد شد.
۱۰- ویرایش را بر روی کپی ها انجام دهید نه عکس های اصلی

پیش از آغاز ویرایش یک عکس (که می تواند هر چیزی از یک دستکاری کوچک گرفته تا اعمال افکت های خاص و برش عکس اصلی برای استفاده از بخش کوچکی از آن را در بر گیرد)، ابتدا از عکس خود یک کپی تهیه کنید. به این ترتیب در صورت نیاز همیشه می توانید به عکس اصلی برگردید. هرگز بر روی روش “ویرایش عکس و ذخیره سازی آن با یک نام متفاوت” حساب نکنید. ایجاد نسخه های کپی پیش از باز کردن یک فایل مطمئناً امن ترین روش برای اجتناب از بازنویسی تصادفی آن به حساب می آید. پس از آنکه یک کپی از عکس خود تهیه کردید، می توانید آزادانه به تجربه بر روی آن بپردازید.
۱۱- از مشکلات فشرده سازی اجتناب کنید

اکثر دوربین ها بطور پیش فرض برای ذخیره سازی عکس ها در یک فرمت فشرده سازی شده JPEG تنظیم شده اند (و یا حتی به آن محدود هستند). هنگامیکه می خواهید بهترین کیفیت عکس ممکن را بدست آورید، غیرفعال نمودن فشرده سازی (در صورت امکان) همیشه یک ایده ی خوب به حساب می آید. با اینحال نکته ی مهم تر این است که شما هرگز نباید یک عکس فشرده سازی شده را بر روی کامپیوتر خود ویرایش نموده و سپس مجدداً آن را در یک فرمت فشرده سازی شده ذخیره کنید. JPEG یک الگوی فشرده سازی حذفی است، به این معنی که هر بار فایل خود را ذخیره سازی کرده و مجدداً آن را فشرده سازی می نمائید، مقداری از اطلاعات را از دست خواهید داد. اگر یک فایل فشرده سازی را ویرایش می کنید، آن را در فرمت بومی ویرایشگر خود و یا فرمتی نظیر TIFF بدون فشرده سازی ذخیره نمائید تا از افت بیشتر کیفیت تصویر جلوگیری کنید.

۱۲- کاوش در درایور چاپگر

تقریباً هر درایور چاپگری چند تنظیم را در اختیار شما قرار می دهد که بر کیفیت عکس تأثیر خواهند گذاشت. گزینه ها می توانند به انتخاب مابین کیفیت خوب، بهتر و بهترین محدود شده یا به شما اجازه دهند که روشنائی، کنتراست، سطوح قرمز/ سبز/ آبی و بسیاری موارد دیگر را تنظیم نمائید. اگر می خواهید بهترین خروجی ممکن را بدست آورید، بد نیست مدتی را برای آشنائی بیشتر با درایور چاپگر خود صرف کنید. بعنوان یک حداقل احتمالی، هر یک از تنظیمات کیفیتی را تجربه نموده و تأثیر آن بر کیفیت و سرعت خروجی را مشاهده کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا خروجی بهبود یافته در حالت های High-Quality ارزش صرف زمان اضافی که برای چاپ مصرف می کنند را دارند یا خیر.
مطمئناً تکنیک های دیگری نیز برای بهبود چاپ عکس ها وجود دارند، ولی ما در این مقاله به مهمترین موارد آنها اشاره کردیم. هر چه تجربه بیشتری بر روی این تکنیک ها بدست آورید، چاپ های شما بهتر خواهند شد و دامنه ای از شیوه های مختلف را خواهید آموخت که می توانند در هر شرایط معینی از آنها استفاده نمائید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *